“Иқтисодиёт назарияси” фани бўйича тайёрланган мазкур маъруза
матнларини ёзишда кадрлар тайёрлаш Миллий дастури ва олий ўқув юртларида бакалаврлар тайёрлаш давлат андозасининг талаблари ҳисобга олинган. Ундаги ҳар бир мавзуни ёритишда Республика Президенти И.А.Каримов асарларидан, Республика қонунлари ва бошқа меъёрий хужжатлардан кенг фойдаланилган. Тегишли мавзулар бўйича кейин ги йилларда мамлакатимизда ва хорижда нашр этилган дарслик ва ўқув қўлланмаларининг қисқача шарҳи берилган, улардаги баъзи бир мунозарали жиҳатлар танқидий равишда ўрганилиб, муаллифларнинг шахсий ёндашувлари баён этилган. Маъруза матнларини тайёрлашда иқтисодий билимларни талабаларга етказишнинг замонавий педагогик ва информатцион технологиялари қўлланилган. Хусусан, илгарига дарслик, ўқув қўлланма ва маъруза матнларида учрамаган янги усул – иқтисодий ҳодиса жараёнларни ўрганишда икки томонлама ёндашув ва синтез қилиш усуллари самарали қўлланилган. Маъруза матнлари бир- бирлари билан мантиқан боғланган иқтисодиётнинг умумий асослари, бозор иқтисодиёти, макроиқтисодиёт ва жаҳон хўжалигига оид мавзулар ўрин олган. Айниқса, ҳозирги замон ривожланган бозориқтис одиётининг қонун-қоидаларига, молия, кредит, банк ва пул тизимининг ролига катта эътибор берилган. |