Resurs formati (doc, docx, ppt, pptx, pdf, rar): doc
Respublikamiz paxta yetishtirish va uni eksport qilish bо‘yicha dunyoda yetakchi о‘rinlarda turadi. Shuning uchun mamlakat iqtisodiyotida paxta muxim о‘rin egalaydi. Jahon andozalariga mos keladigan, yuqori sifatli tola ishlab chiqarish paxtani qayta ishlash sohasi mutahassislari va olimlari oldiga mavjud texnika va texnologiyani takomillashtirishdek muhim vazifani qо‘yadi. О‘z navbatida paxtanu dastlabki ishlash uskunalarining takomillashish darajasi tobora ortib borayotganligi ham paxta tolasining sifatiga katta e`tibor qaratilmoqda.
Ta’lim tizimi oldiga qо‘ygan eng asosiy vazifa yuqori malakali texnik kadrlarni tayyorlash darajasini yanada kо‘tarishdan iborat. Bu vazifani bajarish uchun asosiy e’tibor о‘qitish jarayonining о‘zini yanada takomillashtirishga va о‘quvchilarni tarbiyalashga qaratilmog‘i lozim bu esa, о‘z navbatida о‘qituvchilarning pedagogik hamda metodik mahoratiga va tayyorgarligiga bog‘liq bо‘ladi. Shu sababdan fan va texnika tez sur’atlar bilan rivojlanayotgan hozirgi sharoitda har bir pedagogning asosiy vazifasi – yosh texnik kadrlarni Tabiiy tolarni dastlabki ishlash texnologiyasi yonalishi "Kasb mahorati" fanining tо‘liq о‘zlashtirilgan holda ilmiy axborotlarni yaxshi tushunadigan, bilimlarni mustaqil о‘zlashtira oladigan va ulardan о‘z ishida foydalana oladigan qilib tarbiyalash maqsadida о‘qitishni yangi pedagogik texnologiyalar asosida har tomonlama takomillashtirishdir.
Kasb maxorati(Yengil sanoat)