Ушбу ўқув қўлланма ўзбек халқининг келиб чиқиши, яъни унинг узоқ давом этган этногенези ва этник тарихи ҳақида. Китобда ўзбекларнинг уруғ-қабила ҳолатидан аста-секин элат-халқ бўлиб шаклланиб бориш жараёни ва шаклланган халқ ҳолатидан миллат даражасига ўсиб чиқиши бой моддий маданият ва ёзма манбаларнинг тарихий таҳлили асосида баён этилган.
Қўлланмада ўзбек халқи, ҳозирда мустақил давлат сифатида эгаллаб турган тарихий она замин ҳамда унинг теварак-атроф ҳудудлари билан жуда қадим замонлардан бевосита боғлиқ тубжой халқ эканлиги, унинг этник таркибининг асосини ерли сўғдий ва туркий аждодларимиз ташкил этганлиги, ана шу икки йирик, икки тилли этник қатламларнинг узоқ асрлар давомида бир-бирлари билан аралашиб-қоришиши натижасида ўтроқ туркигўй ўзбек халқи таркиб топганлиги тўғрисида илмий холислик ва объектив тарихий таҳлиллар асосида батафсил маълумот бериш кўзда тутилади.